Перші згадки
про Річанську школу
Присілок Ріка в давній час рахувався від р.Тьовшаг і мав лише одну густо заселену вулицю Стару (нині Більшовицька).
За словами Тафій І.Г. 1908 р.н за Австро – Угорщини до 1919 р.в. с. Вишня Апша (Felso Apsa) вже були три школи: одна – біля старої сільської ради ( тепер вул. Яблучкіна ), друга церковна (тепер вул. П. Тичини), третя – в старій вулиці ( тепер вул. Більшовицька).
За Австро – Угорщини в школі було 4 класи, чехи добавили 5 класів. Тафій І. Г. згадував, що в різних школах вчили різні придмети. З ним в школі в 1914 – 1919 р.р ходило 10 хлопців. В церковній школі вчили
священник Стрінський та дяк Тиводар. Є згадка, що в 1928 – 1929 р.р школа була в Старій вулиці (вул. Більшовицька) в хаті єврейки Діни, де вчили Людвіг Лобода та Анна Мондок.
В 1932 р. був складений договір на аренду приміщення під класи в Тернущаків (нині вул. 70-річчя Жовтня). Тут була школа до 1947 р.
В даний час Річанська ЗОШ І-ІІІ ступенів
знаходиться по вул. 70-річчя Жовтня, 99.
Почалося будівництво школи в 1980 році. За проектом – це було приміщення шкільного інтернату . Але в зв’язку з тим, що приміщення старої школи було не придатним для навчання, у проектну документацію було внесено зміни і будівлю було пристосовано під експлуатацію школи.
З 1983 р.розпочинається навчання в новому приміщенні школи.
В 1990р. з допомогою філіалу заводу “Конденсатор” добудовано 5 класних приміщеннь.
З 1963р. по 1989р. директором школи працював Кузьмик Микола Петрович.
З1990р. по 2005р. директором школи працювала Мельник Марія Іванівна.
З 2005р. директором школи призначена
Варга Наталія Василівна.
В 2006 р. школа реорганізована в Річанську ЗОШ І-ІІІступенів.
Записано із слів
старожилів
В 1931 році школа була в будинку Гудза Федора.
Вчив дітей вчитель Лобода.
Учні писали на дерев’яних табличках паличкою (гріфлик ). На однім боці таблички писали на уроці математики, а на другому на уроці письма. Таблички забирали додому і на них виконували домашнє завдання. Носили таблички в трайстинках. В класі на стіні була велика дошка, стояли довгі столи, які називалися логоші. Сиділи учні на лавицях.
В 1932 році школа була біля моста в селі. Вчив дітей учитель Грабовський. Учні носили з собою “кубайчики” з чорнилом, писали пером в зошитах в клітинку та косу лінійку.
В 1934 році в школі працював вчитель Яцькович. Він вчив математику, українську мову та латинську мову.
В 1935 р. школа була у будинку Тернущаків. Дітей вчив дяк Дерда. Розпочинався урок з молитви “Отче наш”.
1936р. Вчив дітей учитель Стеблинко. Діти вчилися рахувати за допомогою фасолі, які були нанизані на нитку.
Нову школу будували в 1946-47 роках (в даний час на місці школи побудовано завод). Для цього використали дерево з хати єврея Волода, а землю надав Мікор Олексій Іванович (1897р.н.). Очолював будівництво школи Магей Петро Ів., якому за це радянська влада дала порожню єврейську хату. Хоча школа була нова, приміщення не вистачало (в 1-3 класи ходило близько 90 дітей), тому орендували додатково будинок Тафія, Поповича та інших.
Першу семирічку закінчило лише семеро дітей: Пукман Ганна Ю., Тернущак Ганна Ф., Гудз Ганна М., Пілат Ганна М., Попович Одотя Ів., Медвідь Ганна М., та Медвідь Іван М.
Першим директором в новій школі була Лопата Надія Конст