Перші згадки

 про Річанську школу

 

Присілок  Ріка в давній час  рахувався  від р.Тьовшаг і мав лише одну густо  заселену вулицю  Стару  (нині  Більшовицька).

За  словами  Тафій І.Г.   1908 р.н  за   Австро – Угорщини  до 1919 р.в. с. Вишня  Апша  (Felso  Apsa)  вже були  три школи:  одна – біля старої  сільської ради  ( тепер вул. Яблучкіна ), друга церковна (тепер  вул. П. Тичини), третя – в старій вулиці ( тепер вул. Більшовицька).

За   Австро – Угорщини в школі  було 4 класи,  чехи добавили 5 класів. Тафій І. Г.  згадував, що в різних школах  вчили різні придмети. З ним в  школі в 1914 – 1919 р.р  ходило 10 хлопців. В церковній школі вчили

священник Стрінський та  дяк Тиводар. Є  згадка, що в 1928 – 1929 р.р школа була в Старій вулиці (вул. Більшовицька) в хаті  єврейки Діни,  де вчили  Людвіг Лобода та Анна  Мондок.

В 1932 р. був складений  договір на аренду  приміщення під класи в Тернущаків (нині вул. 70-річчя  Жовтня). Тут була школа до 1947 р.

       

    В даний час Річанська ЗОШ І-ІІІ ступенів

знаходиться по вул. 70-річчя  Жовтня, 99.

Почалося будівництво школи в 1980 році. За проектом – це було приміщення шкільного інтернату . Але в зв’язку з тим, що приміщення старої школи було не придатним для навчання, у проектну документацію було внесено зміни і будівлю було пристосовано під експлуатацію школи.

З 1983 р.розпочинається навчання в новому приміщенні школи.

В 1990р. з допомогою філіалу заводу “Конденсатор” добудовано 5 класних приміщеннь.

З 1963р. по 1989р. директором школи працював Кузьмик Микола Петрович.

З1990р. по 2005р. директором школи працювала Мельник Марія Іванівна.

З 2005р. директором школи призначена

Варга  Наталія Василівна.

В 2006 р. школа реорганізована в Річанську ЗОШ І-ІІІступенів.   

 

 

Записано із слів

                    старожилів

В 1931 році школа була в будинку Гудза Федора.

Вчив дітей вчитель Лобода.

Учні писали на дерев’яних табличках паличкою (гріфлик ). На однім боці таблички писали на уроці математики, а на другому на уроці письма. Таблички забирали додому і на них виконували  домашнє завдання. Носили таблички в трайстинках. В класі на стіні була велика дошка, стояли довгі столи, які називалися логоші. Сиділи учні на лавицях.

В 1932 році школа була біля моста в селі. Вчив дітей учитель Грабовський. Учні носили з собою  “кубайчики” з чорнилом, писали пером в зошитах в клітинку та косу лінійку.

В 1934 році в школі працював вчитель Яцькович. Він вчив математику, українську мову та латинську мову.

В 1935 р.  школа була у будинку Тернущаків. Дітей вчив дяк Дерда. Розпочинався урок з молитви “Отче наш”.

1936р. Вчив дітей учитель Стеблинко. Діти вчилися рахувати за допомогою фасолі, які були нанизані на нитку.

Нову школу будували в 1946-47 роках (в даний час на місці школи побудовано завод). Для цього використали дерево з хати єврея Волода, а землю надав Мікор Олексій Іванович (1897р.н.). Очолював будівництво школи Магей Петро Ів., якому за це радянська влада дала порожню єврейську хату. Хоча школа була нова, приміщення не вистачало  (в 1-3 класи ходило близько 90 дітей), тому орендували додатково будинок Тафія, Поповича та інших.

Першу семирічку закінчило лише семеро дітей: Пукман Ганна Ю., Тернущак Ганна Ф., Гудз Ганна М., Пілат Ганна М., Попович Одотя Ів., Медвідь Ганна М., та Медвідь Іван М.

      Першим  директором в новій школі була Лопата Надія Конст