Тиждень проведення Української писемності та мови
26.04.2017
Андріївські вечорниці
26.04.2017

Сім років у Річанській ЗОШ І-ІІІ ступенів проводиться „Річанський ярмарок”. Для шкільної братії – це чудова нагода відволіктися від навчання і поринути у веселощі, радісні святкування та пустощі. Сьогодні без цього веселого дійства у селі не уявляють осені.
Цьогорічний гучний ярмарок „із саду та городу” запам’ятався розмаїттям страв української осінньої кухні. Наступним етапом цього насиченого подіями свята була виставка виробів з природних матеріалів, які школярі виготовили вдома.
Після уроків дітвора активно розставляла на подвір’ї столи, встеляючи їх скатертинами та вишитими рушниками, гончарним посудом, виробами з бісеру, корзинами з овочами та фруктами. А на „прилавках” – духмяні пиріжки, смачні вареники, булочки, рогалики, голубці, токан з бринзою, ріпляники, страви з гарбузів, кабачків, баклажанів, перцю, палачінти, тістечка, ґомбовці, фанки, чудодійні лікарські настоянки з трав, приготовані дітворою (звісно, з допомогою батьків). Усього не перерахувати. Пікантний запах від оригінальних кулінарних „шедевриків” приваблював і малечу, і дорослих. У закладі креативно готувалися до ярмарку й усі дари осені представили у гастрономічній експозиції з влучними підписами до кожної страви. Антураж вражав колоритними плотиками та ліжниками. Все як у ґаздівській хаті.
На веселім, багатім ярмарку одні продавали, інші купували, співали, сміялися, жартували. Продавці тут, як годиться, вихваляли крам, дивуючи щедрим урожаєм велетенського часнику та горіхів, яблук червоненьких, щоб личко було рум’яненьке, а також груш для імунітету. Кожен клас підготував презентацію власного торгового місця, виготовив екібани та вироби з природних матеріалів. Школярі представляли інсценівки з місцевим колоритом, апшанською говіркою провели «торг на базарі», де токмилися за ціну на золоті яйця. Кожен міг стати учасником аналогу місцевих вечорниць-«лущинок». А старшокласники відтворили народні традиції та звичаї залицяння, сватання і весілля з нареченими, калачем та завиванням. Оцінювали виступи та підспівували «молодятам» поважне журі на чолі з директором Річанської ЗОШ І-ІІІ ст. Наталією Варгою, якій подарували тайстру для придбаного на торговиці краму.
Зі слів керівника зрозуміло, що ярмарок комусь дає можливість продемонструвати своє мистецтво та вміння, а комусь відкрити щось нове. І вчителі, і дітвора стають водночас однією командою – вуликом, який зайнятий приготуваннями. І не скажи, що цьогоріч ярмарку не буде. Це дійство настільки укорінилося в шкільне життя дітвори, що відмову вони сприйняли б за образу. А педагоги лише раді дитячій ініціативі. Здається, в цьому випадку не вчителі вихованців, а вихованці вчителів стимулюють та підганяють. До того ж ці діти сміливо можуть представити село з його колоритом на заходах вищого рівня. «Річанський ярмарок» – своєрідна іміджева подія для села.